poniedziałek, 22 kwietnia 2013

I. Chodorek, P. Chodorek, A. Trojanowska - Nieczynne do odwołania


Bardzo lubię książki o zwierzętach, więc z dużą chęcią sięgnęłam po tytuł "Nieczynne do odwołania". Ukazuje on historię dwudziestokilkuletniego Wojtka, który po tragicznej śmierci rodziców musi przeorganizować swoje życie i zmienić tym samym plany na przyszłość.

Młody chłopak po kilku miesiącach pogrążania się w rozpaczy niechętnie przejmuje lecznicę po rodzicach. Pracę w przychodni weterynaryjnej musi pogodzić z opieką nad młodszym bratem Mikołajem, który za kilka miesięcy będzie zdawał maturę.

Wojtek zmaga się z klientami lecznicy, dodatkowych trosk dostarcza mu brak doświadczenia w zawodzie weterynarza oraz problemy z młodszym bratem. Choć na co dzień obaj chłopcy muszą sami sobie radzić z życiem, mogą liczyć zarówno na wsparcie babci Iny, jak i "wujcia Serpensa", dawnego przyjaciela ich rodziców, którzy podobnie jak Serpens, również byli lekarzami weterynarii.

Istotnym tłem dla treści książki są przypadki, z którymi styka się Wojtek, pracując jako "lekarz od zwierząt", są one wplecione w nią w niezwykle naturalny sposób. Dzięki nim powieść sporo zyskuje na autentyczności i świadczy o tym, że jej autorami naprawdę są weterynarze.

Równie ważny dla powieści "Nieczynne do odwołania" jest także wątek tajemniczej książki, przywiezionej przez przodków babci Iny z Hiszpanii. W "Silva rerum" znajdują się rysunki różnych zwierząt,  na poszukiwania których udali się rodzice Wojtka i Mikołaja.

Rysunki te w nieco dziwny sposób wpływają na życie obu chłopców, lecz tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Nie jest też wyjaśnione, w jakich okolicznościach książka "Silva rerum" znalazła się w posiadaniu przodków babci Inez, mam więc nadzieję, że za jakiś czas powstanie druga część powieści, w której wyjaśnione zostaną wszystkie niezamknięte wątki i nierozwikłane tajemnice.

Język powieści jest lekki i prosty w odbiorze, dzięki czemu szybko się ją czyta. Początkowo książka mnie trochę nużyła, jednak w miarę upływu czasu to odczucie mijało, a jej lektura stawała się dla mnie coraz większą przyjemnością.

"Nieczynne do odwołania" to lektura przedstawiająca życie z jego blaskami i cieniami, przepełniona miłością i oddaniem wobec naszych "braci mniejszych". Szczególnie zachwyci właśnie tych, którzy nie wyobrażają sobie codzienności bez szczekania psa bądź mruczenia kota, jednakże i dla innych obcowanie z nią może stać się wyjątkowym przeżyciem.

4 komentarze:

 1. Coś takiego! Z Piotrkiem Chodorkiem chodziłam do LO, jego mama uczyła biologii w naszej szkole, a on z żoną od wielu lat prowadzą lecznicę weterynaryjną!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, Dorotko, jaki ten świat jest mały?

   Bardzo miło jest mieć znajomego pisarza. :-)

   Usuń
 2. Kurczę chyba muszę to przeczytać ! Fajny opis :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ta książka powinna Ci się spodobać, Panna - Cotto. :-)

   Pozdrawiam Cię serdecznie!

   Usuń