sobota, 5 maja 2012

"Bilbord" Joanny D. Bujak
"Bilbord', to druga po "Spadku" powieść Joanny D. Bujak, jaką miałam okazję przeczytać.
Akcja powieści rozgrywa się w dużej mierze w Kazimierzu Dolnym. Rozpoczyna się ona w momencie, gdy Krzysztof Pasłęcki, właściciel dobrze prosperującej kwiaciarni, dowiaduje się od swego długoletniego przyjaciela Feliksa Pokornego o tym, iż jego ojciec uciekł z więzienia.

Niemal w tym samym czasie w różnych regionach Polski dochodzi do serii wyjątkowo brutalnych morderstw. Ich ofiarami padają kobiety w różnym wieku i o różnej pozycji społecznej. Co łączy zamordowane denatki z Krzysztofem Pasłęckim i jego koszmarnymi snami, po których na jego ciele pojawiają się liczne obrażenia? A przede wszystkim, gdzie czai się morderca? Daleko czy blisko?
"Bilbord" zaliczyć można do gatunku kryminałów, a nawet thillerów. To bardzo "mocna" powieść. Momentami wydawała mi się nawet zbyt sugestywna. Według mnie zbyt dosłownie opisywane w niej były sceny dokonywanych zabójstw. Były one godne realnego seryjnego zabójcy.

Książkę, mimo iż była dość pokaźnych rozmiarów, czytało się w miarę przyjemnie. Mimo jej zbytniej "dosłowności" bardzo mnie interesowało to, kto jest tym seryjnym mordercą, z jakich powodów zabija, i według jakiego klucza dobiera swoje ofiary. Rozwiązanie zaproponowane przez Autorkę zaskoczyło mnie, ponieważ nie spodziewałam się, że mordercą jest ta, a nie inna osoba.
Polecam przede wszystkim miłośnikom mocnych wrażeń i wielbicielom dobrych kryminałów.
Teraz czas poczytać coś zdecydowanie lżejszego - i dosłownie i w przenośni.

6 komentarzy:

 1. O tak,V ta książka zdecydowanie wciąga. Zresztą jak wszystkie książki p. Bujak ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czytałam na razie tylko dwie. Teraz podczytuję "Kroniki Archeo" podpatrzone na Twoim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem można polecić TYLKO miłośników kryminałów, ale na pewno NIE miłośnikom DOBRYCH kryminałów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrew, skoro tak uważasz, nie będę się z Tobą spierać. Faktem jest, że mnie się podobało, a jak wiadomo, każdy ma inny gust. Również Cię pozdrawiam.

   Usuń